Archiwum 28 kwietnia 2015


Opera Śląska w pigułce
Autor: opera-slaska
Tagi: opera śląska   śląska opera   tadeusz serafin  
28 kwietnia 2015, 10:39

Ponad 200 premier, tysiące spektakli, miliony widzów – to niepodważalny dorobek Opery Śląskiej w Bytomiu. Wybitni soliści-śpiewacy, tancerze, statyści, członkowie chóru, baletu, orkiestry, dyrygenci (Tadeusz Serafin, najlepszy dyrygent Operowy 2008 roku) , reżyserzy, choreografowie, scenografowie, inscenizatorzy, mistrzowie i pracownicy warsztatów artystycznych, technicy sceny, technicy administracji, działów obsługi to sztab ludzi, bez których każdy następny dzień w Operze Śląskiej byłby niemożliwy.

Po okresie wojny pełnej straszliwych zbrodni, nepotyzmu, umarłej kultury, a także sztuki nadszedł czas na odrodzenie. W tym właśnie okresie rozpoczął się pierwszy rozdział historii Opery Śląskiej zapisał światowej sławy śpiewak Adam Didur.  Pod jego pieczą uformował się krąg solistów złożony z utalentowanych młodych artystów. W tym czasie Opera Śląska została wzmocniona przez dużą część zespołów z Opery Lwowskiej. 

Zagrano dzieła obejmujące całokształt dorobku operowego S. Moniuszki, L. Różyckiego, W. Rudzińskiego, J.A. Maklakiewicza, J. Świdra,  R. Twardowskiego, K. Szymanowskiego, i T. Bairda. 

Repertuar objął znaczącą część  oper W.A. Mozarta, prawie całą twórczość G. Verdiego i najważniejsze dzieła G. Pucciniego.  Od pierwszych lat prezentowane są także dzieła baletowe jak np. Pan Twardowski w realizacji Stanisława Miszczyka.
 
Na scenie Opery Śląskiej odbywają się liczne transmisje  telewizyjne i radiowe z koncertów galowych. 
Oprócz polskich wyjazdów, Opera znana jest po za jej granicami m.in. gościła w Czechach, Hiszpanii, Francji, Holandii, we Włoszech,  na Ukrainie. Odbyła także dwa razy tournée po Ameryce z „Halką” Moniuszki.
 
Mimo 70 lat Opery Śląskiej, mimo tak wielu różnych osobowości, mimo tak bogatego repertuaru oraz zwiedzonych miejsc w kraju i na świecie nie zapomina się tutaj o ostatnich słowach, które wypowiedział jej twórca , Adam Didur: „Śpiewajcie dalej, nie przerywajcie..”. Do dziś są one symbolicznym przesłaniem do pielęgnowania dziedzictwa i kontynuowania działalności